Oregon Bench and Bar Commission on Professionalism – Members



Current Members

Seat 1:

Hon. Meagan Flynn (Immediate Past Chair)
Oregon Supreme Court
1163 State St.
Salem OR 97301
Phone: (503) 986-5676
Email: meagan.a.flynn@ojd.state.or.us
(term exp. 2021 / Chief Justice designee)

Seat 2:

Hon. Douglas Tookey (Vice Chair)
Oregon Court of Appeals
1163 State St.
Salem, OR 97301
Phone: (503) 986-5423
Email: douglas.l.tookey@ojd.state.or.us
(term exp. 2022 / Court of Appeals designee)

Seat 3:

Hon. John V. Acosta
United States District Court
1000 SW Third Ave Ste 1127
Portland, OR 97204
Phone: (503) 326-8280
Email: John_Acosta@ord.uscourts.gov                   
 (term exp. 2020 / U.S. District Court designee)

Seat 4:

David Wade
Douglas County Individual Practice Assoc. Inc.
1673 Villard St.
Eugene OR 97403
Phone: (541) 684-0674
Email: jdwadejd@outlook.com
(term exp. 2021 / OSB President)

Seat 5:

Helen Hierschbiel
CEO, Oregon State Bar
PO Box 231935                
Tigard, OR 97281             
Phone: (503) 620-0222 ext. 361
Email: hhierschbiel@osbar.org
(term exp. 2021 / OSB CEO or designee)

Seat 6:

Matthew Borrillo
Professional Liability Fund
PO Box 231600
Tigard, OR 97281
Phone: (503) 639-6911
Email: mattb@osbplf.org
(term exp. 2022 / PLF Executive Director or designee)

Seat 7:

Lisanne Butterfield
Carr Butterfield LLC
5285 Meadows Rod. Ste 199
Lake Oswego OR 97035
Phone: (503) 635-5244
Email: lbutterfield@carrbutterfield.com
(term exp. 2021 / MBA appointment

Seat 8:

Hadley Van Vactor Kroll
Hadley Van Vactor Kroll
10015 SW Terwilliger Blvd 
Portland, OR 97219
Phone: (503) 768-6797
Email: hadley@lclark.edu
(term exp. 2022 / standing seat: Lewis & Clark Law)

Seat 9:

Jennifer Espinola
University of Oregon School of Law
1221 University of Oregon
Eugene, OR 97403
Phone: 541-346-1557
Email: espinola@uoregon.edu
(term exp. 2023 / standing seat# 9: Univ. of Oregon)

Seat 10:

Melodye MacAlpine
Willamette University College of Law
245 Winter St SE
Salem, OR 97301
Email: mimacalpine@willamette.edu
(term exp. 2022 / Willamette University Law)

Seat 11:

Hon. Edwin J. Peterson
Former Chief Justice
Willamette University College of Law
245 Winter St., S.E.
Salem, OR 97301
Phone: (503) 375-5399
Email: epeterso@willamette.edu
(term exp. 2021 / ex officio: emeritus)

Seat 12:

Hon. Alycia Sykora
Oregon Judicial Department
1100 NW Bond St
Bend, OR 97703
(541) 350-2896
Email: alycia.sykora@ojd.state.or.us
(term exp. 2020 / Professionalism Award recipient)

Seat 13:

Rebecca Vance
Clackamas County Circuit Court
Clackamas County Courthouse
807 Main St
Oregon City, OR 97045
Email: rebecca.m.vance@ojd.state.or.us
(term exp 2022 / Public Member)

Seat 14:

Hon. Kathleen E. Johnson
Douglas County Circuit Court
1036 SE Douglas Ave.
Roseburg OR 97470
Phone: (541) 957-2433
Email: kathleen.e.johnson@ojd.state.or.us
(term exp. 2020 / State Court Judge)

Seat 15:

Hon. Thomas B. Powers
Union County Circuit Court
1105 K. Avenue
La Grande OR 97850
Phone: (541) 962-9500
Email: thomas.b.powers@ojd.state.or.us
(term exp. 2021 / State Court Judge)

Seat 16:

Hon. Susie L. Norby
Clackamas County Circuit Court
807 Main Street
Oregon City OR 97045
Phone: (503) 650-8902
Email: Susie.l.norby@ojd.state.or.us
(term exp. 2022 / State Court Judge)

Seat 17:

Hon. Eric L. Dahlin
Multnomah County Circuit Court
1021 SW 4th Avene
Portland OR 97204
Phone: (503) 988-3668
Email: eric.l.dahlin@ojd.state.or.us
 (term exp. 2020  / state court judge)

Seat 18:

Hon. Ramon Pagan
Washington County Circuit Court
150 N 1st
Hillsboro, OR 97124
Phone: (503) 846-3708
Email: ramon.a.pagan@ojd.state.or.us
(term exp. 2021 / state court judge)

Seat 19:

Melina Martinez
Richardson Wright LLP
805 SW Broadway, Ste. 470
Portland, OR 97205
Phone: (503) (503) 546-4632
Email:melina@richardsonwright.com
(term exp 2021 / OSB appointment)

Seat 20:

Nadia Dahab
Sugerman Law Office
707 SW Washington St. Ste 600
Portland, OR 97205
Phone: (503) 228-6474
Email: nadia@sugermanlawoffice.com
(term exp 2021 / OSB appointment)

Seat 21:

Parna A. Mehrbani
Tonkon Torp LLP
1800 Pioneer Tower
888 SW Fifth Avenue
Portland, OR 97204
Phone: (503) 802-2170
Email: parna.mehrbani@tonkon.com
(term exp. 2021 / OSB appointment)

Seat 22:

Lisa Umscheid (Chair)
Employment Relations Board
528 Cottage St. NE Ste 400
Salem OR 97301
Phone: (503) 378-8038
Email: Lisa.umscheid@oregon.gov
(term exp. 2020 / OSB appointment)

Seat 23:

John Haroldson
Benton County District Attorney
120 NW 4th St 3rd Fl
Corvallis, OR 97330
Phone: (541) 766-6815
Email: john.m.haroldson@co.benton.or.us
(term exp. 2020 / OSB appointment)

Seat 24:

Kaori Tanabe Eder
Stephens & Margolin LLP
1000 SW Broadway, Ste 1250
Portland, OR 97205
Phone: (503) 546-6374
Email:kaorie@stephensmargolin.com
(term exp 2022 / OSB appointment)

Seat 25:

Dominic M. Campanella
Brophy Schmor LLP
PO Box 128
Medford, OR 97501
Phone: (541) 772-7123
Email: dcampanella@brophylegal.com
(term exp. 2021 / OSB appointment)

Seat 26:

Chantal Guzman-Schlager
Garrett Hemann Robertson PC
1011 Commercial St NE
Salem OR 97301
(360) 477-9706
Email: cguzman-schlager@ghrlawyers.com
(term exp. 2022 / OSB appointment – seven or fewer years of practice)

Seat 27:

JB Kim
Oregon State Bar
16037 SW Upper Boones Ferry Rd
PO Box 231935
Tigard OR 97281
Phone: (503) 620-0222 x337
Email: jbkim@osbar.org
(term exp. / OSB D&I Director)




Past Members

1995:

Hon. Edwin J. Peterson, Chair
Hon. Alan C. Bonebrake
William E. Brickey
James C. Chaney
Stuart H. Compton
Karla J. Knieps
Carole E. Morse
Hon. Roosevelt Robinson
Hon. Joan Glawe Seitz
Patricia Sullivan
Valerie J. Vollmar
Hon. Wallace P. Carson, Jr.
Dennis Karnopp
Hon. Michael R. Hogan
Hon. William L. Richardson
Barrie J. Herbold, BOG liaison
Celene Green, OSB representative

1996

Hon. Edwin J. Peterson, Chair
Hon. Alan C. Bonebrake
William E. Brickey
James C. Chaney
Stuart H. Compton
Karla J. Knieps
Carole E. Morse
Hon. Roosevelt Robinson
Hon. Joan Glawe Seitz
Patricia Sullivan
Valerie J. Vollmar
Hon. Wallace P. Carson, Jr.
Dennis Karnopp
Hon. Michael R. Hogan
Hon. William L. Richardson
Barrie J. Herbold, BOG liaison
Karen Garst, OSB Executive Director

1997:

Patricia Sullivan, Chair
Hon. Edwin J. Peterson, Vice-Chair
Hon. Alan C. Bonebrake
William E. Brickey
James C. Chaney
Mark L. Johnson
Karla J. Knieps
Carole E. Morse
Hon. Roosevelt Robinson
Hon. Joan Glawe Seitz
Janet C. Stevens
Valerie Vollmar
Hon. Wallace P. Carson, Jr.
Jeff J. Carter
Hon. Michael R. Hogan
Hon. Mary J. Deits
Barrie J. Herbold, BOG liaison
Ann Bartsch, Oregon Law Foundation
Karen Garst, OSB Executive Director

1998

James C. Chaney, Chair
Hon. Edwin J. Peterson, Vice-Chair
William E. Brickey, Secretary
Hon. Alan C. Bonebrake
Hon. Mary J. Deits
Barrie J. Herbold
Hon. Michael R. Hogan
Mark L. Johnson
Hon. Karla J. Knieps
Carole E. Morse
Hon. Roosevelt Robinson
Janet C. Stevens
Mark A. Johnson
Patricia Sullivan
Hon. Wallace P. Carson, Jr.
Ann Bartsch, Oregon Law Foundation
Sandy Hise, OSB representative
Karen Garst, OSB Executive Director

1999

2000

Hon. Wallace P. Carson, Jr.
William E. Brickey
Hon. Edwin J. Peterson
Hon. Mary J. Deits
Barrie J. Herbold
Hon. Michael R. Hogan
Mark L. Johnson
Hon. Karla J. Knieps
Carole Morse
Hon. Roosevelt Robinson
Janet C. Stevens
Mark A. Johnson
Patricia Sullivan
Ann Bartsch, Oregon Law Foundation
Sandy Hise, OSB representative
Karen Garst, OSB Executive Director

2001

Hon. Wallace P. Carson, Jr.
Hon. Edwin J. Peterson
Hon. Daniel L. Harris
Hon. Karla Knieps
Albert Menashe
Hon. Mary J. Deits
Hon. Roosevelt Robinson
Hon. Dennis J. Hubel
Lawrence B. Rew
Kevin Strever
Barbara Fishleder, Professional Liability Fund
Ira Zarov, Professional Liability Fund
Kay Pulju, OSB representative
Karen Garst, OSB Executive Director

2002:

Lawrence B. Rew, Chair
Thomas W. Brown
Hon. Wallace P. Carson, Jr.
Hon. Daniel L. Harris
Hon. Dennis J. Hubel
Hon. Karla Knieps
Albert A. Menashe
Hon. Roosevelt Robinson
Kevin Strever

2003

Albert A. Menashe, Chair
Hon. Daniel L. Harris, Vice-Chair
Hon. Dennis J. Hubel, Secretary
Thomas W. Brown
Hon. Wallace P. Carson, Jr.
Hon. Mary J. Deits
Barbara S. Fishleder
Karen Garst
Steve Johansen
David R. Kenagy
Laird C. Kirkpatrick
Hon. Karla J. Knieps
Hon. Edwin J. Peterson
Lawrence B. Rew
Hon. Roosevelt Robinson
Richard B. Solomon
Kevin Strever
Charles R. Williamson
Ira Zarov

2004

Hon. Daniel L. Harris, Chair
Ira Zarov, Vice-Chair
Hon. Dennis J. Hubel, Secretary
David A. Bledsoe
Hon. Wallace P. Carson, Jr.
William Carter
William B. Crow
Margaret Dailey
Hon. Mary J. Deits
Barbara S. Fishleder
Karen Garst
Hon. Mary Mertens James
Steve Johansen
David R. Kenagy
Hon. Karla J. Knieps
Albert A. Menashe
Hon. Edwin J. Peterson
Judith Woo Poutasse
Liane Inkster Richardson
Richard B. Solomon
Hon. John A. Wittmayer
Theresa Wright

2005

Hon. Dennis J. Hubel, Chair
Steve Johansen, Vice-Chair
John V. Acosta
David A. Bledsoe
Molly Bloomfield
Hon. David Brewer
William B. Crow
Margaret Dailey
Hon. Paul J. De Muniz
Karen Garst
Hon. Daniel L. Harris
David R. Kenagy
Hon. Mary Mertens James
Hon. Edwin J. Peterson
Judith Woo Poutasse
Dennis Rawlinson
Liane Inkster Richardson
Hon. Nan G. Waller
Hon. John A. Wittmayer
Ira Zarov

2006

Hon. Dennis J. Hubel, Chair
Steve Johansen, Vice-Chair
John V. Acosta
David A. Bledsoe
Molly Bloomfield
Hon. David Brewer
William B. Crow
Margaret Dailey
Hon. Paul J. De Muniz
Karen Garst
Hon. Daniel L. Harris
Hon. Mary Mertens James
David R. Kenagy
Hon. Edwin J. Peterson
Judith Woo Poutasse
Dennis Rawlinson
Liane Inkster Richardson
Hon. Nan G. Waller
Hon. John A. Wittmayer
Ira Zarov

2007

Steve Johansen, Chair
Hon. Mary Mertens James, Vice-Chair
John V. Acosta
David A. Bledsoe
William B. Crow
Margaret Dailey
Karen Garst
Hon. Daniel L. Harris
Hon. Dennis J. Hubel
Yvonne Tamayo
Hon. Virginia L. Linder
Albert A. Menashe
Hon. Edwin J. Peterson
Hon. Timothy Sercombe
Jane Steckbeck
James Uerlings
Hon. Nan G. Waller
Margaret Weddell
Hon. John A. Wittmayer
Ira Zarov

2008:

Hon. Mary Mertens James, Chair
David A. Bledsoe
Hon. Kathleen M. Dailey
Karen Garst
Hon. Daniel L. Harris
Mary Lou Hazelwood
Hon. Dennis J. Hubel
Steve Johansen
Hon. Edwin J. Peterson
Hon. Timothy Sercombe
Jane Steckbeck
Yvonne Tamayo
James Uerlings
Margaret F. Weddell
Hon. John Wittmayer
Richard Yugler
Ira Zarov

2009:

David A. Bledsoe, Chair
Hon. John V. Acosta
William B. Crow
Hon. Kathleen M. Dailey
Gerry Gaydos
Hon. Daniel L. Harris
Mary Lou Hazelwood
Hon. Dennis J. Hubel
Hon Mary Mertens James
Steve Johansen
Hon. Virginia L. Linder
Hon. Michael Newman
Hon. Edwin J. Peterson
Teresa Schmid
Hon. Timothy Sercombe
Yvonne Tamayo
James Uerlings
Richard J. Vangelisti
Margaret F. Weddell
Hon. John A. Wittmayer
Ira Zarov

2010:

Hon. John V. Acosta, Chair
Hon. Kathleen M. Dailey
Kathleen Evans
Julia Maureen Hagan
Hon. Daniel L. Harris
Mary Lou Hazelwood
Hon. Dennis J. Hubel
Scott N. Hunt
Hon. Mary Mertens James
Steve Johansen
Hon. Virginia Linder
Hon. Angel Lopez
Hon. Michael Newman
Hon. Edwin J. Peterson
Sylvia Stevens
Hon. Timothy Sercombe
Yvonne Tamayo
James Uerlings
Richard J. Vangelisti
Margaret Weddell
Ira Zarov

2011:

Richard J Vangelisti, Chair
Hon. John V. Acosta
Hon Kathleen M. Dailey
Julia Maureen Hagan
Hon. Daniel L. Harris
Mary Lou Hazelwood
Hon. Dennis J. Hubel
Scott N. Hunt
Hon. Mary Mertens James
Steve Johansen
Hon. Jack Landau
Hon. Angel Lopez
Michael Moffitt
Hon. Michael Newman
Hon. Edwin J. Peterson
Stephen Piucci
Sylvia Stevens
Hon. Timothy Sercombe
James Uerlings
Ira Zarov

2012:

Richard J Vangelisti, Chair
Hon. John Acosta
Jermaine F. Brown
Hon. Kathleen Dailey
Julia Hagan
Hon. Daniel Harris
Mary Lou Hazelwood
Hon. Dennis Hubel
Scott N. Hunt
Hon. Mary Mertens James
Steve Johansen
Hon. Jack Landau
Hon. Angel Lopez
Michael Moffitt
Mitzi Naucler
Hon. Michael Newman
Hon. Edwin J. Peterson
Sylvia Stevens
Hon. Tim Sercombe
James Uerlings
Ira Zarov

2013:

Scott N. Hunt, Chair
Hon. John V. Acosta
Jermaine F. Brown
Hon Kathleen M. Dailey
Rebekah Hanley
Sandy Hansberger
Daniel L. Harris
Hon. Dennis J. Hubel
Hon. Mary Mertens James
Steve Johansen
Hon. Jack Landau
Hon. Angel Lopez
Hon. Michael Newman
Hon. Edwin J. Peterson
Sylvia Stevens
Hon. Timothy Sercombe
Yvonne Tamayo
James Uerlings
Richard Vangelisti
Ira Zarov

2014:

Hon. John V. Acosta
Jermaine Brown
Hon. Kathleen Dailey
Rebekah Hanley
Sandra Hansberger
Dan Harris
Hon. Dennis Hubel
Scott Hunt
Hon. Mary Mertens James
Steve Johansen
Tom Kranovich
Hon. Jack Landau
Hon. Angel Lopez
Hon. Michael Newman
Hon. Edwin J. Peterson
Sylvia Stevens
Hon. Timothy Sercombe
Yvonne Ana Tamayo
James Uerlings
Richard Vangelisti
Ira Zarov

2015:

Hon. John V. Acosta
Hon. Richard Baldwin
Carol Bernick
Jermaine Brown
Dominic Campanella
Hon. Kathleen Dailey
Joseph Franco
Hon. James L. Fun
Sandra Hansberger
John Haroldson
Dan Harris
Scott Hunt
Hon. Mary Mertens James
Steve Johansen
Christopher Sing Keung Ling
Hon. Angel Lopez
Hon. Cindee Matyas
Parna Mehrbani
Hon. Edwin J. Peterson
Maria Saez-Tatman
Rich Spier
Sylvia Stevens
Hon. Timothy Sercombe
Yvonne Ana Tamayo

2016:

Hon. John V. Acosta
Hon. Richard Baldwin
Carol Bernick
Jermaine Brown
Dominic Campanella
Hon. Kathleen Dailey
Joseph Franco
Hon. James L. Fun
Sandra Hansberger
John Haroldson
Dan Harris
R. Ray Heysell
Helen Hierschbiel
Scott Hunt
Hon. Mary Mertens James
Steve Johansen
Hon. Cindee Matyas
Parna Mehrbani
Hon. Edwin J. Peterson
Maria Saez-Tatman
Hon. Timothy Sercombe
Yvonne Ana Tamayo

2017:

Emily Rena-Dozier
Sandra A. Hansberger
Michael D. Levelle
Hon. Kathleen M. Dailey
Hon. Timothy J. Sercombe
Hon. James Lee Fun Jr.
Hon. Douglas L. Tookey
Maria Saez-Tatman
Hon. Marilyn E. Litzenberger
Parna A. Mehrbani
Stephen P. McCarthy
Hon. Cindee S. Matyas
Jermaine F. Brown
John M. Haroldson
Hon. Daniel L. Harris
Scott N. Hunt
Carol J. Bernick
Dominic M. Campanella
Yvonne Ana Tamayo
Steve Johansen
Helen M. Hierschbiel
Hon. Mary Mertens James
Joseph L. Franco
Alycia N. Sykora
Hon. Edwin J. Peterson
Hon. John V. Acosta

2018:

Emily Rena-Dozier
Hon. Meagan A. Flynn
Jennifer Espinola
Sandra A. Hansberger
Mark Johnson-Roberts
Hon. James Lee Fun Jr.
Hon. Douglas L. Tookey
Vanessa A. Nordyke
Hon. Marilyn E. Litzenberger
Lisa M. Umscheid
Parna A. Mehrbani
Stephen P. McCarthy
Hon. Cindee S. Matyas
John M. Haroldson
Scott N. Hunt
Carol J. Bernick
Dominic M. Campanella
Yvonne Ana Tamayo
Steve Johansen
Helen M. Hierschbiel
Joseph L. Franco
Alycia N. Sykora
Hon. Edwin J. Peterson
Hon. John V. Acosta

2019:

Lisanne M. Butterfield
Hon. Meagan A. Flynn
Jennifer Espinola
Hon. James Lee Fun Jr.
Hon. Douglas L. Tookey
Hon. Kathleen E. Johnson
Hon. Susie L. Norby
Melina Martinez
Lisa M. Umscheid
Hon. Thomas B. Powers
Parna A. Mehrbani
John M. Haroldson
Nadia Dahab
Christine R. Costantino
Dominic M. Campanella
Yvonne Ana Tamayo
Steve Johansen
Hon. Eric L. Dahlin
Helen M. Hierschbiel
Joseph L. Franco
Alycia N. Sykora
Hon. Edwin J. Peterson
Hon. John V. Acosta